Doradztwo podatkowe

Dobrze jest posiadać informacje na temat wyboru właściwego formularza pit, zaoszczędzi to sporo czasu i problemów

podatki
Wypełnianie pitów na pewno nie jest najciekawszą rzeczą, jaką można robić; niestety co rok w kwietniu większość z nas powinna się za to zabrać. Są tacy, którzy robią to osobiście, inni zwracają się o poradę do specjalistów, a są i ci, którzy rozliczają się przez sieć.

Najpowszechniejszym formularzem jest oczywiście pit 37, chociaż niektórzy będą zobowiązani wypełnić pit 36. Pozwala on rozliczyć osiągnięte dochody inne niż te otrzymane dzięki zwykłej umowie o pracę. Przykładowo, jeśli osiągnęliśmy dochód z wynajmowania mieszkania albo gdy pracowaliśmy w firmach działających poza obszarem kraju. Dodatkowo podatnicy, którzy uzyskali przychody, od których osobiście będą musieli obliczyć wielkość podatku, też dostarczają do urzędu skarbowego pit 36. Jeśli ktoś nie jest przekonany czy ma obowiązek wypełnić formularz 37 czy 36, to rozsądnym rozwiązaniem będzie zajrzenie do Internetu; hasło pity 2016 będzie bardzo popularne i pomoże nam znaleźć użyteczne informacje i wskazówki związane z wypełnianiem formularzy. Można też zwrócić się z zapytaniem do zawodowca – pit 2017 online.
rozliczanie podatków online
Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze też mieć na uwadze, iż jeśli likwidowaliśmy dowolną spółkę w poprzednim roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to też musimy złożyć pit 36, a nie 37. Jednakże dochody z działalności rolniczej nie są rozliczane za pomocą tego arkusza. Nie każdy wie, lecz dochody małoletnich dzieci także trzeba wpisać do arkusza pit 36.

Dziś można w Necie znaleźć bardzo wiele aplikacji, które lwią część formalności zrobią za nas – automatycznie wyliczą właściwy podatek, a nam pozostanie wyłącznie wydrukowanie arkuszy oraz wysłanie ich pocztą. Aby odnaleźć odpowiedni program można też, w czasie przeczesywania sieci, kierować się frazą pity 2016, a potem poczytać opinie innych użytkowników, aby dobrać odpowiednią aplikację – Jak rozliczyć pit 2016. Jest to o tyle ważne, że nieprawidłowo funkcjonujący program do wypełniania pitów może być powodem najróżniejszych problemów. Dobrze jest wszystko sumiennie sprawdzić, albowiem jeśli wypełnimy pit 36, a okaże się, iż mimo wszystko musieliśmy wypełnić pit 37, to prawdopodobnie będziemy zmuszeni nanieść niezbędne poprawki, co zabierze bardzo dużo czasu.