Doradztwo podatkowe

PIT – rozliczenie się z niego wcale nie musi być trudne. Wystarczy zaledwie jeden wieczór żeby sprawnie się rozliczyć

podatek
Biurokracja, załatwianie licznych spraw papierkowych – któż z nas to lubi? Z reguły bardzo niewiele jest tego typu osób. Zazwyczaj czujemy niechęć, gdy tylko myślimy o tego typu działaniach. Jednakże są one najczęściej nieodłącznym elementem naszego dorosłego życia. Często trzeba coś podpisywać, wypełniać, tworzyć podania i wnioski. A prym wiedzie oczywiście coroczne zeznanie podatkowe. Najczęściej, chociaż czas na wypełnienie go mamy do końca kwietnia, media mówią o tym już od stycznia.

https://www.pitax.pl/pity-2017/
Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy rozliczenie jest banalne, ale czasem bardzo skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd czerpiemy swoje dochody, w ilu miejscach pracujemy, czy rozliczamy się samodzielnie, czy też ze współmałżonkiem i czy mamy dzieci, jak również czy korzystamy z ulg podatkowych. Wypełnienie PIT może zatem zająć od kilkunastu minut do nawet całego wieczoru – jest to kwestia oczywiście indywidualna.

Podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście od jakiegoś czasu składanie zeznania podatkowego jest łatwiejsze niż miało to miejsce dotychczas. Współcześnie praktycznie wszyscy składają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że aby to zrobić nie musimy już nawet opuszczać domu, udawać się na pocztę ani w inne miejsca. Wystarczy zasiąść przy własnym biurku z komputerem i kubkiem herbaty i poświęcić trochę czasu. To duży komfort, prawda? Tak więc od czego zacząć? Rzecz jasna, od ściągnięcia ze strony Ministerstwa Finansów dedykowanego programu – https://www.pitax.pl/e-pity/.

Jest on dostępny również na innych witrynach, ale najbezpieczniej użyć tego oficjalnego, udostępnionego przez państwowy organ. Jeśli już to zrobimy, program sam szczegółowo poinformuje nas, jakie powinny być nasze pozostałe kroki. Przy bardziej zawiłych rubryczkach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one sporządzone tak, aby były zrozumiałe dla każdego, nawet zupełnego laika. Nie martw się zatem, że nie dasz rady, to raczej niemożliwe. A w razie konieczności zawsze możesz prosić o pomoc specjalistę, kogoś doświadczonego w tego typu sprawach. Jemu zajmie to jedynie chwilę, a ty będziesz miał problem z głowy. Być może jest to nawet najlepsze rozwiązanie? Na pewno warto je wziąć pod uwagę.