Doradztwo podatkowe

Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym?

close-up-z-cyfrowym-tablecie-z-wynikami-finansowymi_1098-482

Początek wiosny niestety kojarzy się nie tylko z budzącą się do życia przyrodą. To także czas na rozliczenie z urzędem skarbowym. Do kiedy należy się rozliczyć i jaki druk wybrać? W jaki sposób można dostarczyć wypełniony druk do urzędu skarbowego? Poniżej najważniejsze informacje na temat rozliczenia PIT 2017 za 2016 rok.

Ostateczny termin składania deklaracji

W tym roku podatnicy rozliczający się według skali podatkowej oraz podatku liniowego mają czas na złożenie deklaracji aż do 2 maja 2017 roku. Wynika to z faktu, iż standardowy termin (30 kwietnia) przypada w niedzielę, a z kolei 1 maja to Święto Pracy, czyli dzień wolny. A zatem w roku 2017 podatnicy mają aż 2 dni więcej na złożenie deklaracji podatkowej niż standardowo.

Wybór odpowiedniego formularza

stoł-roboczy-trzyma-rękę-prawnym_1262-2760Osoby, które przystępują do rozliczania PIT, w pierwszym kroku powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego formularza. Na PIT-36 przygotowuje się zeznanie za działalność gospodarczą. PIT-36L to deklaracja dla przedsiębiorców oraz wspólników osobowych spółek, którzy rozliczają się liniowo. PIT-37 to najczęściej wybierana deklaracja – dotyczy pracowników etatowych i zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz osób korzystających ze świadczeń socjalnych. Na formularzu PIT-38 rozliczają się podatnicy, którzy uzyskali dochód z kapitałów pieniężnych (mowa na przykład o akcjach giełdowych). PIT-39 wybierają podatnicy, którzy uzyskali dochód ze sprzedaży praw majątkowych czy nieruchomości.

Sposoby składania PIT-ów

PIT można przekazać do urzędu skarbowego na kilka sposobów. Wciąż wiele podatników korzysta z tradycyjnej formy rozliczenia – składając papierową deklarację osobiście w urzędzie skarbowym. Deklarację można także wysłać listem poleconym. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się jednak PITy 2017 online. Aby wywiązać się z obowiązku rocznego rozliczenia podatkowego można skorzystać z darmowego programu, który krok po kroku przeprowadzi podatnika przez wszystkie rubryki. Następnie można wysłać gotowe zeznanie do systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów i tym samym rozliczyć się bez wychodzenia z domu.