Doradztwo podatkowe

Kilka sposobów na zrozumienie systemu podatkowego

keyboard-338510_640

Każdy kto choć raz zetknął się z polskim systemem podatkowym może powiedzieć, że nie należy on do najłatwiejszych i najprostszych do zrozumienia. Z tego też powodu wiele osób już na samą myśl o rocznym rozliczeniu podatku dostaje gęsiej skórki. Jednak, jeśli poświęcimy dłuższą chwilę, aby zapoznać się z podstawami tego systemu okaże się, że nie jest on aż tak straszny jak go malują.


Jednym z podstawowych zagadnień związanych z podatkami w naszym kraju jest PIT, czyli z angielskiego Personal Income Tax. A w tłumaczeniu na nasz rodzimy język – podatek od dochodów osobistych. Kolejnym akronimem, który warto znać jest z kolei CIT, a więc danina jaką muszą płacić od swoich dochodów spółki oraz przedsiębiorstwa (Corporate Income Tax). Jednym z najbardziej popularnych form rozliczenia jest PIT 37, który jest przypisany wszystkim osobom, jakie uzyskują dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub też umowy o dzieło. Do składania rocznego rozliczenia podatkowego w tej formie są również zmuszone osoby, które pobierają jakiekolwiek świadczenia socjalne.

mouse-593297_640
Historia rozliczeń podatku PIT sięgają czasów transformacji ustrojowej w Polsce jaka dokonywała się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pierwsze rozliczenia były narażone na ryzyko błędów, ponieważ zeznanie zawierało około 10 stron. W obecnych czasach oswoiliśmy się już z corocznym, obywatelskim obowiązkiem składania zeznania podatkowego. PITy 2017 to zagadnienie, które z całą pewnością będzie jednym z najbardziej “googlowanych” w Internecie już w najbliższym czasie. To właśnie w sieci obok bardzo przydatnych informacji, które mogą nam pomóc zrozumieć skomplikowany system podatkowy w Polsce, jesteśmy w stanie złożyć PIT. Każdego roku zainteresowanie tego typu formą rozliczenia podatków zyskuje wśród naszych rodaków coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, jest to bardzo wygodny i szybki sposób na załatwienie sprawy. Dodatkowo, aplikacje internetowe prowadzą nas krok po kroku przez cały proces.