Doradztwo podatkowe

Sprawdź, co zrobić, by uniknąć kolejek w kwietniu!

kave-638250_640

Jeszcze niewielu z nas o tym myśli, ale nie znaczy to, że nas to ominie. Niestety, konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym jesr jak najbardziej aktualna. Zbliża się koniec roku podatkowego, co oznacza, że w ciągu kilkunastu tygodni dostaniemy od pracodawcy jego deklarację odprowadzonych za nas składek.

Z tą deklaracją, jak co roku, będziemy musieli usiąść i na jej podstawie wypełnić swoje zeznanie podatkowe, które następnie dostarczymy do urzędu skarbowego. Spora część z nas robi to samemu, nie korzystając z pomocy fachowców, i bywa to źródłem szczególnej udręki. Nic dziwnego. Błąd w wypełnieniu formularza, pomyłki w rachunkach, świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności… office-380783_640A na zakończenie trzeba jeszcze odstać swoje w kolejce – albo w samym urzędzie, albo na poczcie, żeby zdążyć nadać zeznanie przed 30 kwietnia. Zdecydowanie mało przyjemna to perspektywa. Dlatego coraz więcej osób wybiera rozliczenie PIT online. Poprzez specjalny program do tego przeznaczony wypełniamy deklarację podatkową. Program ten sam kieruje nas przez poszczególne interesujące nas pola, sam także dokonuje obliczeń. Ryzyko pomyłki spada niemal do zera. A na koniec, żeby ułatwić ostatni etap, w taki sposób wypełniony formularz wysyłamy do urzędu skarbowego za pośrednictwem internetu. Używany przez nas program daje taką możliwość, o ile tylko mamy połączenie z siecią. I gotowe – bez szarpania się, tracenia nerwów i czasu, bez stania w ogonkach i drżenia o efekt. Musimy tylko pamiętać o terminie – podobnie jak przy oddawaniu papierowej wersji zeznania, mamy czas do końca kwietnia 2017. Dobrze będzie zająć się tym tematem wcześniej, bo w ostatnich godzinach dochodzi czasem do przeciążenia serwerów urzędów skarbowych, co może powodować trochę nerwowych sytuacji. Dwa-trzy dni wcześniej i wszystko przebiegnie bez najmniejszych problemów!

Rozliczenie PIT online jest coraz bardziej popularną formą składania zeznania podatkowego. Co ważne, nie musimy wcześniej kreować swojego podpisu elektronicznego. Weryfikacja następuje na podstawie informacji z formularza z zeszłego roku podatkowego, który i tak musimy zachować jeszcze przez kilka lat. Nic, tylko korzystać!