Doradztwo podatkowe

W jaki sposób najłatwiej rozliczyć małżeński PIT?

podatki
Każda z person, która zatrudniała się w konkretnym wymiarze godzin w poprzednim roku, jest zmuszona do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, czekają go spore kary, dlatego warto o tym szczególnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy inne metody aby tego dopilnować: opłacić księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, lub rozliczyć się wirtualnie. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?

podatki
Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i musimy zadeklarować się z wielu źródeł dochodu, wypełniając kolejno pit 37 i 36, najlepszą metodą będzie znalezienie księgowej. Oczywiście są osoby, które nawet najbardziej skomplikowane deklaracje potrafią zrobić samodzielnie, lecz miejmy na uwadze, że właściciele firm są szczególnie obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (http://pitaks.pl/category/portal-podatkowy/).

Najbardziej popularną opcją aby okiełznać Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Aplikacje w większości przypadków są bezpłatne, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a na pewno wszystko dobrze naniesiemy, jeśli będziemy ostrożni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości określenia fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry określona.

Metodą, która weszła do użytku kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego typu. Jedyne o czym należy pamiętać, to stworzenie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w naszym urzędzie skarbowym. Jeśli jednak go nie mamy, możemy zamiast niego umieścić po prostu naszą ubiegłoroczną sumę dochodu – będzie to potrzebne aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: link.

Mamy parę możliwości na wykonanie deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Każda jest dedykowana dla podatników różnego rodzaju, można po prostu obrać tą, która wydaje nam się najlepszą dla nas. Jeżeli twoje dochody pochodziły z różnych miejsc, warto zatrudnić księgową, która bez problemu ogarnie za nas ten chaos. Jeśli jednak mamy jedynie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.